Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vaše lejno - naše starost

11. 08. 2017 9:33:22
Koho aspoň trochu zajímá název článku, ať čte směle dál. Garantuji, že se to dozví... i když ne na plnou pusu. To zdejší pravidla pro publikaci nedovolují. Takže jsem opravdu musela volit mírnější výraz k označení exkrementu.

Naše město je plné odpadků. Většina měst je. Některé více, jiné méně. V tom našem jsou odpadky často poházené v okolí mých oblíbených míst. Válejí se všude. A na odpadky, jak je známo, slouží odpadkové koše a kontejnery. Kontejnery ovšem najdete spíše bokem, u sídlišť a větších obytných částí, nikoliv v centru města. Myslím kontejnery především na tříděný odpad. Přesto nás město nutí třídit. Problém s tím nemám. Doma, kde mám kontejner. S odpadkovými koši je to horší. Jestli si myslíte, že do nich můžete v našem městě hodit jen tak něco, šeredně se pletete. A může to mít i finanční následky.

Své odpadky si totiž podle vyhlášky našeho města musíte nosit do své popelnice. Zejména ty, které lze třídit. V praxi to teoreticky vypadá asi tak, že právě dopitou PET láhev vody na fesťáku probíhajícím v parku na druhém konci města si musíte pěkně šoupnout do baťůžku a odnést až k sobě domů. Žádoucí je zkrátka ponechat ji svému osudu jen v kontejneru umístěném ve vaší lokalitě. Zdá se vám to na hlavu postavené? Mě ano... nicméně vysvětlím. Do malých zelených plastových odpadkových košů (případně kovových, drátěných a betonových) rozmístěných různě ve městě totiž patří pouze, cituji: „drobný jinak netříditelný odpad“. Tzn.: dle mých dedukcí tak akorát vajgly, posmrkané kapesníky a možná žvýkačky, pokud také nejsou považovány za odpad biologický či jinak tříditelný. Čili vaše PET láhev či snad dokonce ohryzek z jablka, které jste právě dojedli nebo sáček z bonbónů – to do nich rozhodně nepatří! Jít kolem nějaký slušně řečeno žalobník – už se vezete.

Malý příklad z praxe... Minulý týden jsem odhodila do zeleného odpadkového koše kartónovou krabici od balíku právě vyzvednutého z pobočky Zásilkovny. Potřebovala jsem mít volné ruce a měla jsem na zádech jen malinký batoh s doklady. Celý balík se mi do něj nevešel, takže jsem z něj vyndala obsah, strčila jej do batohu a rozhlédla se kam s krabicí. Poblíž byl jen již zmíněný zelený a sympatický odpadkový koš. Normálně třídím nicméně kontejner uprostřed města v nedohlednu, a spěchala jsem a nosit prázdnou krabici bylo stejně nežádoucí, jako nést onen balík. Zkrátka jsem ty volné ruce opravu potřebovala. Tím to pro mě skončilo. Tedy aspoň jsem si to myslela. Ovšem včera navečer se mi ozvala kamarádka s tím, že její přítel pracující u komunálních služeb mě zachránil před pokutou. Pak mi poslala fotku zmačkané krabice. Zprvu jsem nechápala, než mi vysvětlila, že naše město nutí své pracovníky udávat spoluobčany, kteří si dovolí odhodit svůj odpad do koše kam nepatří. A protože jsem neodstranila cedulku se svými iniciálami – dopadli mě! Jak záslužný čin. Usvědčena hned ze dvou přestupků najednou. Odpad určený k třídění a špatná lokalita koše. Asi půl kilometru od bydliště. Nehoráznost! Ano, čtete dobře.

Prý se město takto chrání před těmi, kteří do podobných košů cpou své pytle s domácím odpadem. Zřejmě na nich mají cedulky nebo z nich snímají otisky prstů a hledají zločince v databázi policie či pasového oddělení nebo vážně nevím, jak jinak tyto občany dopadají. Většina takového odpadu je neidentifikovatelná a pokud takto někoho nepřistihnete při činu, ani mu nedokážete, že do koše cokoliv vyhodil. Stejně tak v mém případě. Jsem zvědavá, jak by mi dokazovali, že jsem onu krabici hodila do koše právě já. Mohla jsem v ní cokoliv komukoliv zabalit a předat a zrovna tak ji mohl odhodit on.

Já bych se ale nejspíše přiznala. O čemž svědčí i to, že mě vážně nenapadne za sebou zahlazovat stopy a strhávat cedulky. Zpravidla třídím a znám několik lidí i u nás v baráku, kteří to soustavně nedělají. Nikdo je nijak nepokutoval. Dokonce patřím k těm, kteří pravidelně sbíráme PETky a podobné svinstvo z okolí dětských parků a řeky, kolem které se rádi procházíme. Házím je do již zmíněných odpadkových košů. Čímž činím přestupky takřka denně! A hrdě a otevřeně to přiznávám.

Už se opravdu nedivím, že naše město je plné jen tak se povalujícího svinstva. Nesmyslné vyhlášky nás tak nepřímo motivují binec házet raději na zem, protože jsem ještě nikdy neviděla nikoho dostat pokutu právě za to, nýbrž když karton odhodíte do koše pokutu dostanete ... Co si o tom máte myslet?

V souvislosti s tímto příběhem mi prolétla hlavou vzpomínka z minulého zaměstnání. Pracovala jsem u agentury, jež vydávala telefonní seznamy. Často jsme tam otiskovali i reklamy různých firem a při korekturách jednoho inzerátu jsme se mimo řešení vhodnosti zveřejnění textu i královsky pobavili. Slogan na krásně vybarvené cisterně totiž zněl: Vaše (a jsme u onoho lejna v úvodu, jen v tomto případě to bylo napáleno naplno a zcela vulgárně) - naše starost!

Přestože vím, že nakládání s odpady a věci kolem toho nejsou lehké ani levné, nejsem si jistá, jak to vlastně má naše město a o co se tady snaží starat. Zda chce pochytat mravence anebo sežrat mravenečníky. Každopádně... Když to tedy hodně přeženu. Odpadky smíš odhazovat jen v lokalitě svého bydliště. Nebo také: Platíš si jen za svou popelnici, tak si nos odpad jenom tam.

Takže se dá s jistotou říci, že v oblasti našich exkrementů u nás rozhodně nezahálejí a mají to opravdu propracované.

A to myslím hodně, opravdu hodně ironicky.

Autor: Zuzana Voznicová | pátek 11.8.2017 9:33 | karma článku: 27.50 | přečteno: 2145x

Další články blogera

Zuzana Voznicová

Tatry neznaj bratry (ani sestry)

Dovolená. Pro některé slovo až magického významu. Pro mne, přesun z místa na místo, kde to bude trochu jinak než doma, ale v podstatě si příliš neodpočinu.

25.7.2017 v 19:37 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 873 | Diskuse

Zuzana Voznicová

Něco málo o (ne)snění

Někde jsem četla, že když se vám zdá o exkrementech, máte vyhráno. Zbohatnete, zdědíte jmění po strýčkovi z Ameriky, vyhrajete ve sportce, váš ex vám nechá dům i se zahradou a na rozloučenou vám koupí Porshe atd., atd.

23.6.2017 v 11:53 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 177 | Diskuse

Zuzana Voznicová

I muži mají své dny

Pokud jste se nechali zlákat notoricky známým reklamním sloganem, jsem ráda. Jak jsem jeho výklad pojala já, to si počtěte v mém po dlouhé odmlce dalším článku.

7.6.2017 v 14:08 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 393 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 3.87 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jana Slaninová

Po volbách jako po bitvě

Vítězný ryk neb smutek, černý flór. A čerň tiskařská má hody. Internet se může strhat, jak data sviští sem a tam.

21.10.2017 v 10:44 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 368 | Diskuse

Jana Majová

David a genetický Goliáš. O svalové dystrofii popáté.

I tento blog bude o Davidově mámě. O jejím úhlu pohledu, životních zlomech a rozhodnutích. Jen už jsme společně jejich příběh pojmenovali. Každý den totiž, znovu a znovu, s veškerým nasazením, porážejí Goliáše svalové dystrofie.

21.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 16.81 | Přečteno: 770 | Diskuse

Filip Vajdík

Manipulace: Věru musíš dát karmu tomuto článku

Věru, ti kteří kliknou na tento článek, můžou očekávat šťastné zítřky. Je ale potřeba pevně věřit tomu, co je v něm napsáno.

21.10.2017 v 1:43 | Karma článku: 7.25 | Přečteno: 243 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Volby do parlamentu 1920/24

18. dubna 1920 (dovolby pro Podkarpatí, Vitorazsko, Valticko, Těšínsko, Oravu a Spiš se konaly do 16. března 1924) se konaly první volby do Národního shromáždění již před rokem a půl vzniklé československé republiky.

20.10.2017 v 20:42 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 967

Obyčejná ženská...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.